Kamu

Burdur Huzurevi Mimari Projesi

2020 YILI BATI AKDENİZ MİMARLIK ÖDÜLLERİ PROJE DALINDA ADAYLIĞIMIZ DEVAM ETMEKTEDİR.

Burdur Merkez Kışla Mahallesinde, 21500 m2 arazi üzerinde, oldukça eğimli olan topografik yapıya ve Burdur Gölüne hakim manzara göz önünde bulundurularak tasarlanan idari bina yapısı ve yaşam evleri birimleri arasındaki bağlantı aksları tasarımın temel omurgasını oluşturmaktadır.

Avan proje aşamasında Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile güncel huzurevleri ihtiyaçları doğrultusunda düzenlenen ihtiyaç programı ile mekanlar ve sosyal yaşam alanları kurgulanmıştır. Arazideki kotlara kademeli şekilde oturtulan 5 katlı İdari bina ve 2 'şer katlı 11 adet yaşam evi ile toplamda 10000 m2 inşaat alanı oluşturulmuştur. İdari bina ile yaşam evleri arasında yaya kullanımlı bağlantı yolları, asansörler, rampalar, merdivenler ve servis yolları ile sirkülasyon sağlanmaktadır. İdari binada 26 adet 2'şer kişilik yaşam odaları bulunmakta ve yaşam odalarının bulunduğu katlarda dinlenme ve yemek salonları birbirleriyle ilişkili olarak yer almaktadır. Kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda olan huzurevi sakinleri için toplam 22 adet bağımsız bölüm şeklinde, 2'şer yatak odalı yaşam evleri planlanmıştır.

Huzurevi sakinlerinin daha konforlu ve sağlıklı yaşam potansiyelleri için hobi odaları, atölyeler, fitness salonu, konferans salonu, bay-bayan mescit, kuaför, market gibi sosyal mekanlar ve sakinlerin günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için; genel mutfak, çamaşırhane, revir(doktor ve hemşire odası), egzersiz odası(fizyoterapist odası) tasarlanmıştır.

Huzurevi sakinlerinin dış mekan aktiviteleri için proje arazisinde hobi bahçeleri, teraslar, kamelya dinlenme alanları oluşturulmuştur.